۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

گواهی تجرد چیست و چگونه صادر می شود ؟

گواهی تجرد چیست؟
یکی از مصادیق شایع جرم  فریب در ازدواج ،اعلام نکردن ازدواج قبلی یکی از طرفین عقد می باشد یعنی یکی از مواردی که طرفین بر مبنای آن عقد ازدواج خود را منعقد می کنند مجرد بودن طرف مقابل است واصل را براین می گذارند که زن یا مرد مقابلشان قبلا ازدواجی نکرده است. ولی گاها مشاهده می شود که مردی که قبلا سابقه ازدواج و یا جدایی از همسر را داشته

گواهی تجرد چیست و چگونه صادر می شود؟

امروزه ازدواج یکی از پیمان های بسیار مهم در طول زندگی انسان می باشد از این جهت که دو انسان با یکدیگر پیمان می بندند که تا اخر عمر کنار هم زندگی کنند واساس این زندگی بر صداقت و اعتماد متقابل استوار است. لذا اگر در این بین حیله و فریبی صورت بگیرد  باعث سوءاستفاده از این امر مقدس شده است.

این در حالی است که یکی از مصادیق شایع جرم  فریب در ازدواج، اعلام نکردن ازدواج قبلی یکی از طرفین عقد می باشد یعنی یکی از مواردی که طرفین بر مبنای آن عقد ازدواج خود را منعقد می کنند مجرد بودن طرف مقابل است واصل را براین می گذارند که زن یا مرد مقابلشان قبلا ازدواجی نکرده است. 

[pbp id=0]

ولی گاها مشاهده می شود که مردی که قبلا سابقه ازدواج و یا جدایی از همسر را داشته، وقتی به خواستگاری دختر می رود خود را مجرد معرفی می کند، یا حتی ممکن است مردی قبلا ازدواج کرده و همسر دارد از باب تجدید فراش ازدواج قبلی خود را مخفی کند و از این طریق به خواستگاری زنی دیگر  برود، از طرف دیگر این احتمال فریب در ازدواج ممکن است از طرف زن نیز رخ دهد و او نیز ازدواج قبلی خود را از مرد پنهان کند.

اهمیت این مسأله به گونه است که حتی قانون و عالم حقوق نیز به آن پرداخته است و تدابیری را برای جلوگیری از این سوءاستفاده ها و فریب در ازدواج اندیشیده است که یکی از مهم ترین راهکارها أخذ گواهی تجرد است.

تماس با وکیل دادگستری

گواهی تجرد چیست؟

این گواهی بر مبنای اطلاعات مندرج در شناسنامه صرفا برای صاحب سند و بر اساس درخواست خودش یا وکیل قانونی او صادر می شود.

ثبت این درخواست به صورت اینترنتی نیز امکان پذیر است. برای این کار می توانید به پایگاه اینترنتی سازمان ثبت احوال کشور کرده وبه قسمت ثبت درخواست گواهی تجرد مراجعه نمایید.

علاوه بر این، گواهی تجرد یکی از مدارک لازم برای استخدام در برخی مشاغل خاص، سفر به خارج از کشور ثبت تعدادی از ازدواج ها و حتی ادامه تحصیل در برخی از مقاطع است.

چگونه گواهی تجرد بگیریم؟

هر شخصی که قصد گرفتن گواهی تجرد رادارد می تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال خود و یا اداره سجلات و احوال شخصیه در وزارت امور خارجه و یا نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در خواست صدور گواهی تجرد را بنماید.

اگر متقاضی صدور گواهی مذکور در داخل کشور اقامت دارد باید به اداره کل ثبت احوال امور خارجه واقع در خیابان امام خمینی (ره) نبش خیابان شیخ هادی پلاک 108 ، ساختمان شماره 6 سازمان ثبت احوال و یا نزدیکترین اداره ثبت احوال محل سکونت خود مراجعه و درخواست خود را ارائه نماید.

اگر در خارج از کشور نیز اقامت دارد باید به نزدیکترین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه و در خواست خود را ارائه کند .

مشاوره حقوقی

چه مدارکی برای اخذ گواهی تجرد لازم است ؟

مدارکی که متقاضی گواهی عدم تجرد باید به همراه داشته باشد عبارتند از :

1.      اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه

2.      اصل و تصویر کارت شناسایی ملی

3.      پرداخت هزینه طبق تعرفه جاری ( پرداخت هزینه فقط در محل تحویل وباذارائه کارت بانکی مقدور است )

گواهی تجرد

مدت زمان صدور گواهی 

معمولا این گواهی سریعا و معمولا ظرف مدت یک روز صادر می شود.

چه اشخاصی می توانند برای درخواست این گواهی اقدام کنند؟

علاوه بر صاحب شناسنامه امکان أخذ این گواهی توسط شخصی دیگر نیز وجود دارد در صورتی که این شخص دارای وکالتنامه رسمی باشد و در آن أخذ گواهی تجرد صراحتا ذکر گردیده باشد.

چند نکته

اگر متقاضی اخذ گواهی تجرد قصد ارائه این گواهی به مقامات خارجی را دارد باید ابتدا گواهی را از طریق دارالترجمه رسمی ترجمه کند و پس از تایید امور دفتر مترجمان دادگستری به تایید وزارت امور خارجه برساند.

افراد می توانند با مراجعه به پورتال سازمان ثبت احوال کشور به نشانی اینترنتی www.sabteahval.ir فرم درخواست را تکمیل و به صورت اینترنتی ارسال کنند، پس از اینکه بررسی های لازم انجام شد پیغامی مبنی بر اماده بودن گواهی تجرد برای متقاضی ارسال می شود و او می تواند جهت دریافت آن حضورا اقدام کند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

چک صیادی

چک صیادی چیست

چک صیادی چیست چک صیادی یکی از مسائلی است که در حقوق ایران مطرح است. این مفهوم به معنای نوشتن چک برای پرداخت هزینه یا قرض به یک فرد در

ادامه‌ی مطلب »

تنظیم قرارداد

درخواست تنظیم قرارداد تنظیم قرارداد چیست قرارداد به توافقی گفته می‌شود که بین دو یا چند نفر، شرکت یا سازمان به منظور تعیین شرایط انجام کارهایی به منظور رسیدن به

ادامه‌ی مطلب »
تنظیم اظهارنامه . تنظیم اظهارنامه مالیاتی . تنظیم اظهارنامه الکترونیکی

تنظیم اظهار نامه

تنظیم اظهارنامه توسط وکیل مالیاتی تنظیم اظهارنامه چیست  تنظیم اظهارنامه در حقوق ایران به عنوان یکی از مسائل حقوقی مهم در امر اجرای مقررات مالی مطرح می‌شود. اظهارنامه به عنوان

ادامه‌ی مطلب »
قاچاق اعضای بدن - وکیل کیفری

قاچاق اعضای بدن

تعریف قاچاق انسان و اعضای بدن یکی از اقدامات ضد حقوق بشری که در جامعه امروز گریبانگیر جامعه جهانی و همچنین کشور ایران می‌باشد مساله قاچاق اعضای بدن انسان است.

ادامه‌ی مطلب »