۰۲۱-۵۴۷۶۴
موضوع قرارداد باید موضوعی قانونی و مشروع باشد. یکی از موارد مهم دیگر در تنظیم قرارداد خاتمه تعهدات و انحلال قرارداد است.

وکیل تنظیم قرارداد

مقدمه انواع و اقسام قرارداد ها از مبایعه نامه تا قرارداد های تجاری و بین المللی برای تنظیم احتیاج به تخصص و دانش کافی در آن زمینه دارند. در غیر این صورت نمی توانند تمام انتظارات طرفین قرارداد را بر آورده سازند. حتی ممکن است اشتباهات و نواقصی در آن قرار بگیرد که خسارات و […]

فهرست مطالب

مقدمه

انواع و اقسام قرارداد ها از مبایعه نامه تا قرارداد های تجاری و بین المللی برای تنظیم احتیاج به تخصص و دانش کافی در آن زمینه دارند. در غیر این صورت نمی توانند تمام انتظارات طرفین قرارداد را بر آورده سازند. حتی ممکن است اشتباهات و نواقصی در آن قرار بگیرد که خسارات و زیان های جبران ناپذیری به طرفین وارد کند.

تنظیم قرارداد در دنیای امروزی نقش بسیار مهمی در روابط افراد ایفا می کند. وکیل تنظیم قرارداد می تواند تا جای ممکن از این نواقص احتمالی و اشتباهات کم کرده و احازه ورود این خسارات را نمی دهد. علاوه بر آن راه هایی متناسب با محتوای قرارداد جهت حل اختلاف می گنجاند تا در صورت بروز هر گونه اختلافی در جریان اجرای پرونده مرجع رسیدگی به اختلافات مشخص و تعیین شده باشد.

هر کسی از عهده تنظیم قرارداد بر نمی آید مگر کسی که وکیل متخصص باشد و دانش حقوقی و عرفی کافی در این زمینه داشته باشد. باید توجه داشته باشد ادعای دانش و تسلطی که فقط بر پایه مباحث عرفی باشد نمی تواند در این مسیر کمکی کند. دست بردن اشخاص غیر متخصص به امور تخصصی و پیچیده ای چون تنظیم قرارداد ممکن است سبب متضرر شدن هر دو طرف قرارداد شود.

لازم به ذکر است که تمام وکلای پایه یک دادگستری که در مراحل آزمون های کتبی و شفاهی کانون وکلا موفق به اخذ نمره و تراز قبولی شده باشند و دوران دو ساله کار آموزی را نیز طی کرده باشند و در نهایت پروانه وکالت اخذ کرده باشند در تمامی زمینه های حقوقی می توانند وکالت افراد را بر عهده بگیرند.

تنظیم قرارداد هم از این قاعده مستثنی نیست اما از آن جا که علم حقوق بسیار گسترده است و دارای شاخه های متعددی است، رسیدن به تبحر و مهارت در تمامی زمینه های آن چنداد ساده به نظر نمی رسد.

اصولا وکلا با توجه به علاقه شخصی و تخصصی که پس از سال ها قبول پرونده در زمینه ای به خصوص کسب کرده اند در یک رشته خود را متخصص می دانند و سعی می کنند پرونده هایی با همان موضوع را بپذیرند.

به همین خاطر است که عباراتی چون وکیل تنظیم قرارداد، وکیل شرکت ها، وکیل بیمه و… را می بینیم. با سپردن قرارداد خود به وکیل متخصص در این زمینه اطمینان حاصل خواهید کرد که هیچ خلائی در قرارداد و در مسیر اجرای تعهدات ناشی از آن بروز و ظهور پیدا نخواهد کرد.

نحوه تنظیم قرارداد

هر قراردادی باید حداقل بین دو نفر تنظیم شود که هر یک می تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد. این طرفین باید در قرارداد معرفی شوند این جزء مواد اولیه هر قرارداد است.

اگر یکی از طرفین شخص حقوقی باشد از آن جا که شخص حقوقی نیازمند نماینده است، نماینده حتما باید مدارک اثبات کننده سمت نمایندگی اش را ارائه کرده باشد. یکی دیگر از بخش هایی که حتما باید در قرارداد تصریح شود تعریف اصطلاحات تخصصی است که می تواند معنای متفاوتی را به ذهن هر یک از طرفین متبادر نماید.

بنابراین باید تعریف دقیق این اصطلاحات در قرارداد بیان شود و تاکید شود که هر جایی از قرارداد از این اصطلاح یا عبارت استفاده شد به معنی تصریح شده در مفاد قرارداد است. علاوه بر این ها موضوع قرارداد هم به روشنی باید مورد تصریح قرار بگیرد که هر یک از طرفین در مقابل یکدیگر چه تعهداتی خواهند داشت و در مقابل چه حقوقی را دارا هستند.

وکیل تنظیم قرارداد

موضوع قرارداد باید موضوعی قانونی و مشروع باشد در غیر این صورت قرارداد اعتبار خود را از دست خواهد داد. یکی از موارد مهم دیگر در تنظیم قرارداد قرار دادن زمان برای شروع اجرای قرارداد، خاتمه تعهدات و انحلال قرارداد است.

تماس با وکیل دادگستری

رعایت این مورد کمک می کند که در صورت بروز تاخیر در هر یک از مراحل، امکان مطالبه خسارت تاخیر در ایفای تعهد یا عدم ایفای تعهد برای کسی که تعهد به نفعش بوده یعنی متهد له وجود داشته باشد.

نکته دیگر در تنظیم قرارداد این است که اگر هر یک از طرفین قصد دارند که شرط یا شروطی برای طرف مقابل قرار دهند حتما باید در قرارداد درج شود.

تضمینات اجرای تعهدات مانند قرار دادن وجه التزام یا مسائل مربوط به تاخیر در ایفای تعهد نیز باید در قرارداد ذکر شود.

یکی از نکات مهم دیگری که در تنظیم قرارداد باید به آن توجه شود تعهد به محرمانگی است. در قرارداد هایی که حاوی طرح و ایده های ثبت نشده اند یا قرارداد های با حساسیت بالا که به استراتژی و نظام اقتصادی سیاسی کشور وابسته است مثل قرارداد های حوزه نفت و گاز طرفین با یکدیگر قرارداد محرمانگی امضا می نمایند. متعهد می شوند که اطلاعاتی که نسبت به آن آگاهی یافته اند را در اختیار افراد دیگر قرار ندهند. محرمانگی نی تواند در قالب یک قرارداد مجزا باشد و هم می تواند در ذیل قرارداد اصلی درج شود.

پایان بندی قرارداد نیز بسیار مهم است و حتما ذیل قرارداد طرفین باید درج نمایند که با به وقوع پیوستن چه وقایعی و ایفای چه تعهداتی قرارداد خاتمه خواهد یافت.

مزایای تنظیم قرارداد توسط وکیل متخصص

اولا وکیل تنظیم قرارداد متخصص نسبت به تمام مبانی اصولی نگارش قرارداد در موضوعات مختلف آگاه است. گنجاندن مواردی هم چون حق فسخ، ارجاع به داوری، شیوه جبرای خسارت و پرداخت غرامت از مباحث تخصصی هستند که افرادی که تنها به اطلاعات عرفی خود بسنده می کنند و قرارداد تنظیم می نمایند، از آن ها مطلع نیستند.

دوما در تنظیم قرارداد های بین المللی که قرارداد حتما باید به زبان انگلیسی تنظیم شود تا برای هر دو طرف قابل بررسی باشد، بهترین کار استفاده از وکیل متخصص تنظیم قرارداد است که به زبان انگلیسی مسلط داشته و بتواند قرارداد را به بهترین شکل ممکن تنظیم نماید.

سوما قراردادی که توسط وکیل برای طرفین تنظیم می شود این اطمینان خاطر را ایجاد می کند که راه فریب و حیله و تقلب بسته شده است و از این طریق خطری طرفین قرارداد را تهدید نمی کند.

چهارما تنظیم قرارداد توسط وکیل متخصص قطعا از هزینه های احتمالی ناشی از باگ ها و خلا های موجود در قرارداد می کاهد.

پنجم این که وکیل متخصص تنظیم قرارداد می تواند قرارداد را به نحوی تنظیم کند که طرف مقابل قرارداد در صورت عدم ایفای تعهد و فرار از دین بیش تر متحمل زیان شود و به نوعی از این اقدام احتمالی جلوگیری می کند.

به عبارت دیگر تضمینات و ضمانت اجرا هایی در قراراد برای هر یک از طرفین قرار می دهد تا متعهد در صورت عدم ایفای تعهدات خود ملزم به انجام اعمال یا پرداخت وجوهی به عنوان خسارت باشد.

ششم این که وکیل متخصص تنظیم قرارداد از نهاد داوری و شرایط آن آگاهی کامل دارد. در نتیجه قرارداد را به نحوی تنظیم می کند که در صورت بروز اختلاف میان طرفین در مسیر اجرای قرارداد، به جای رجوع به دادگاه و طرح دعوا، اختلاف به داوری ارجاع شود. اگر ارجاع به داوری نتوانست در حل اختلاف موثر باشد سپس از طریق قانونی اقدام شود.

هفتم این که وکیل تنظیم قرارداد می تواند با برآورد هزینه ها و خسارات احتمالی  از وجود ابهام در پرونده بکاهد.

ویژگی وکیل متخصص تنظیم قرارداد

  • تسلط به انواع قرارداد ها و نحوه تنظیم هر قرارداد مرتبط با موضوع آن.
  • تسلط به زبان های زنده و رایج در تنظیم قرارداد های بین المللی در ایران از جمله انگلیسی و فرانسوی و عربی.
  • آگاهی و اطلاع از تمامی قوانین و مقررات مرتبط با تنظیم قرارداد.
  • با توجه به نوع و موضوع قرارداد دقت و توجه بالا در نحوه نگارش هر قرارداد و به کار بردن واژه هایی که هر کدام بار حقوقی متفاوتی را دارا هستند.

هزینه تنظیم قرارداد

تنظیم هر قراردادی با توجه به نوع آن و پیچیدگی هایی که دارد متفاوت خواهد بود. هر چه قرارداد دارای حساسیت بیش تری باشد ممکن است هزینه تنظیم آن بیش تر باشد. زیرا تنظیم قرارداد با حساسیت بالا امر دشوار و قطعا پر مسئولیتی است. حتی ممکن است دو قرارداد با یک موضوع واحد هزینه متفاوتی داشته باشند.

در نتیجه به این دلیل مفاد هر قرارداد با توجه به شرایط و موقعیت حاکم بر آن متفاوت خواهد بود و به دنبال آن تغییر هزینه را به دنبال خواهد داشت. هم چنین در تعیین هزینه به میزان تخصص و تجربه وکیل در تنظیم قرارداد مد نظر خود نیز حتما توجه نمایید که در تعیین هزینه تنظیم قرارداد موثر خواهد بود.

خدمات موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

  • تنظیم قرارداد توسط تیم وکلای پایه یک متخصص در تنظیم انواع قرارداد ها.
  • مشاوره حقوقی در زمینه اقدامات لازم جهت تنظیم قرارداد، مفاد ضروری جهت درج در قرارداد و شیوه صحیح نگارش آن.
  • وکالت در دعاوی مربوط به قرارداد ها در صورت بروز اختلاف بین طرفین قرارداد یا شخص ثالث متضرر یا ذینفع.
  • داوری.
  • تشویق طرفین قرارداد به حل اختلافات از طریق مذاکره، داوری، میانجی گری و مصالحه و رجوع به دادگاه به عنوان آخرین راهکار. 

تماس با وکیل دادگستری

کمیسیون و درصد املاک در سال ۱۴۰۰

خرید و فروش ملک تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان

 

 

۰٫۵ درصد
(هرکدام از فروشنده و خریدار)

خرید و فروش بالای ۵۰۰ میلیون تومان

 

 

 

۰٫۲۵ درصد
(اضافه به مبلغ فوق)
رهن و اجاره ملک۲۵ درصد (معادل یک چهارم)
رقم نهایی، هزینه‌ای است برابر با سهم مستاجر و موجر

 

دیدگاه ها