۰۲۱-۵۴۷۶۴
وکیل طلاق به هریک از زوجین در پرونده جدایی کمک می کند، تا ضمن رسیدن به حق و حقوق مالی و معنوی خود با آرامش خاطر بیش تری این روند را طی کنند.

وکیل طلاق

وکیل طلاق کیست؟ علم حقوق از زیر شاخه های علوم انسانی است و همانند سایر رشته های علوم انسانی از آن جایی که با روابط انسانی در هم تنیده، طیف بسیار گسترده و متنوعی را تشکیل می دهد. به عبارت دیگر کسب مهارت و تجربه کامل نسبت به تمام مسائل مربوط به آن ممکن به […]

فهرست مطالب

وکیل طلاق کیست؟

علم حقوق از زیر شاخه های علوم انسانی است و همانند سایر رشته های علوم انسانی از آن جایی که با روابط انسانی در هم تنیده، طیف بسیار گسترده و متنوعی را تشکیل می دهد.

به عبارت دیگر کسب مهارت و تجربه کامل نسبت به تمام مسائل مربوط به آن ممکن به نظر نمی رسد. طلاق جزو مسائل مربوط به حقوق خانواده است که برای رسیدگی به آن نیازمند تخصص و تجربه بسیار است.

خانواده اصلی ترین عنصر تشکیل دهنده جامعه است که با ایجاد رابطه زوجیت بین زن و مرد و پس از آن تولد فرزندان به وجود می آید. مسائل مربوط به خانواده از اصلی ترین و فراوان ترین مسائلی هستند که در دادگاه ها در جریان هستند.

وکیل طلاق به زوجین یا هر یک از زن و مردی که می خواهد به زندگی مشترک خود پایان دهد کمک می کند، تا ضمن رسیدن به حق و حقوق مالی و معنوی خود از زندگی مشترک این روند را با آرامش خاطر بیش تری به سرانجام برسانند.

هر وکیل پایه یک دادگستری که در آزمون کانون وکلای دادگستری رتبه قبولی کسب کرده باشد و پس از دوره دو ساله کارآموزی پروانه وکالت کسب کرده باشد، می تواند پرونده های مختلف حقوقی با موضوعات متفاوت را قبول کرده و دفاع کند.

با این حال علم حقوق دریایی از موضوعات متنوع و متفاوت است چرا که مستقیما با انسان ها در ارتباط است. وکلا با توجه به پرونده هایی که قبول می کنند به مرور دارای تخصص در یک رشته می شوند و به این خاطر می توانند در روند پرونده به موکل خود کمک بیش تری کنند.

وکیل طلاق در تهران

انواع طلاق براساس قوانین ایران

مرد هر وقت بخواهد با اراده خود می تواند عقد ازدواج را بر هم بزند اما زن چنین حقی ندارد. مگر شرایط خاصی به وجود بیاید که طی آن، قانون به زن چنین مجوزی داده باشد که آن هم حق طلاق نیست بلکه وکالت در طلاق است یعنی زن از طرف مرد وکالت پیدا می کند که خود را طلاق دهد.

در قوانین و مقررات ایران طلاق به سه دسته تقسیم می شود:

  • طلاق رجعی :

که در واقع تمامی طلاق ها رجعی هستند مگر این که نص صریحی خلاف این را مشخص کرده باشد (موارد چهار گانه طلاق بائن). یعنی در مدت زمان خاصی که به آن عده ی زن گفته می شود، مرد می تواند رجوع کند و طلاق را بر هم بزند. در مدت زمان عده زن نمی تواند به عقد مردی در بیاید.

  • طلاق بائن :

که غیر قابل رجوع است و موارد آن در قانون مورد اشاره دقیق قرار گرفته و به غیر از موارد تصریح شده در قانون طلاق بائن نداریم. این موارد عبارتند از: دوشیزه یا باکره بودن زن، جاری شدن صیغه طلاق در زمان یائسگی زن، طلاق پس از سه بار ازدواج پی در پی.

  • طلاق خلع و مبارات :

تقاضای طلاق از طرف زن اگر به همراه بخشیدن مالی در ازای طلاق باشد، خلع است. کلا خلع به معنای بخشیدن است. مثل بخشیدن بخشی از مهریه. در این شرایط معمولا زن نسبت به مرد و زندگی با او دچار اکراه شده است.

اما اگر زن در دورانی که هنوز عده اش تمام نشده، به دفتر اسناد رسمی برود و از بخششی که نسبت به اموال انجام داده رجوع کند به عبارت دیگر انصراف خود را اعلام کند، طلاق به حالت رجعی در می آید و در این زمان است که مرد می تواند اصطلاحا رجوع کند و طلاق را نادیده بگیرد بدون این که نیاز به جاری شدن دوباره صیغه نکاح برای محرمیت باشد.

وقتی طلاق توافقی باشد و به گونه ای مرد و زن هر دو نسبت به ادامه زندگی با یکدیگر دچار اکراه باشند، طلاق از نوع مبارات است اما معمولا در رویه به این نوع طلاق هم خلع می گویند.

طلاق خلع و مبارات هم جزو طلاق بائن محسوب می شوند. این نوع طلاق همان است که در اصطلاح عام به طلاق توافقی معروف شده است و غالبا در دنیای امروزی اکثر قریب به اتفاق طلاق ها از نوع توافقی محسوب می شود.

به این دلیل به طلاق توافقی معروف است که زن و مرد در دادگاه نسبت به همه مسائل از جمله حضانت فرزندان، مهریه و نفقه توافق می کنند و حاصل این توافق در رای دادگاه منعکس می شود و دیگر طرفین نمی توانند از رعایت آن چه در متن رای درج شده شانه خالی کنند به عبارت دیگر مفاد رای لازم الاجرا است. روند طلاق در این مورد نسبت به بقیه انواع طلاق سریع تر طی می شود.

تماس با وکیل دادگستری

شرایط طلاق دوجانبه

در طلاق تفاهمی زن و مرد به همراه مدارک مورد نیاز یعنی اصل یا کپی سند ازدواج و کارت های شناسایی ملی به دادگاه رجوع می کنند و تقاضای طلاق از دادگاه می کنند.

درخواست طلاق باید توسط زوجین به ثبت در سامانه خدمات قضایی الکترونیک برسد. تعیین وقت رسیدگی و اطلاع رسانی همگی از طریق سایت اتفاق می افتد.

وقتی طلاق دوجانبه باشد قبل از ثبت دادخواست در سامانه قضایی زوجین باید مدارک و مشخصات خود را در سامانه ای به نام سامانه تصمیم بارگذاری کنند

از این طریق زوجین به جلسات مشاوره ارجاع داده می شوند و پس از ثبت درخواست طلاق در سامانه، دیگر در دادگاه نیاز به مراجعه دوباره به مشاور نیست و به دادگاه اعلام می شود که زوجین جلسات مشاوره خود را گذرانده اند.  پس از آن دادگاه گواهی عدم امکان سازش صادر می کند

این گواهی صادر می شود تا زوجین بتوانند با به همراه داشتن آن به دفاتر طلاق مراجعه کنند و سردفتر اجازه داشته باشد صیغه طلاق را جاری کند و طلاق این زوج ثبت شود یعنی به عبارت دیگر رسمیت پیدا کند.

پس از صادر شدن این گواهی برای زوجین یک مهلت سه ماهه جهت رجوع به دفترخانه و ثبت طلاق  وجود دارد. اگر زوجین به هر دلیل پشیمان شوند یا اصلا به دفتر طلاق رجوع نکنند این گواهی دیگر اعتبار نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که ماهیت و طبیعت طلاق توافقی اقتضا می کند همه چیز در آن طبق توافق زن و مرد با هم انجام شود اعم از حضانت فرزندان، پرداخت یا بخشش مهریه، تقسیم جهیزیه و… که همین طور هم هست. اما این در عمل مفاسد و مشکلاتی هم ممکن است به همراه داشته باشد.

فراوان ترین این مفاسد حاضر نشدن مرد یا زن در دفترخانه برای ثبت رسمی طلاق است. چون طلاق دوجانبه بوده نمی توان هیچ کدام را اجبار به حضور در دفتر طلاق کرد. پس بهتر است که در دادگاه، طرفین این الزام را همراه با سایر توافقات در دادخواست خود ذکر کنند.
وکیل طلاق توافقی

چگونه دادخواست طلاق بدهیم

برای تقدیم دادخواست طلاق به دادگاه ارائه مدارکی لازم است از جمله اصل یا کپی سند ازدواج، شناسنامه و کارت شناسایی ملی.

دادخواست طلاق  معمولا با عنوان دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش به دادگاه ارائه می شود. امروزه دادخواست ها در دفاتر قضایی الکترونیک ثبت می شوند.

وقت رسیدگی که تعیین شود در سایت برای خواهان قابل مشاهده خواهد بود. به طور کلی طلاق از هر نوعی که باشد غیر از توافقی، خواهان طلاق چه زن باشد چه مرد،  باید دادخواست طلاق به دادگاه تقدیم کند که این کار به صورت الکترونیکی انجام می شود.

هم چنین باید تلاش کنند تا جایی که ممکن است زوجین را به سازش و آشتی دعوت کنند و از جدایی آن ها جلوگیری به عمل بیاورند.

اگر به این نتیجه رسیدند که امکان ایجاد صلح بین زن و مرد وجود ندارد باید این نظر خود را نزد قاضی بیان کنند و پس از آن دادگاه گواهی عدم امکان سازش صادر می کند.

طلاق از طرف مرد ذیل ماده ۱۱۱۳ قانون مدنی می گنجد. ارائه دادخواست طلاق همان طور که قبلا گفته شد باید همراه با سند ازدواج، شناسنامه و کارت شناسایی ملی خواهان که در این جا مرد است باشد.

تماس با وکیل دادگستری

آیا در طلاق  نیاز به وکیل داریم؟

اصولا با اخذ وکیل کار ها بهتر و سریع تر پیش می روند. از آن گذشته در مراحل مختلف ممکن است پرونده با گره های حقوقی مواجه شود که باز کردن آن ها به دست زوجین غیر متخصص نسبت به قوانین و مقررات طلاق غیر ممکن یا دشوار باشد ولی وکیل طلاق متخصص و حرفه ای بتواند به راحتی مسیر رسیدن به نتیجه را هموار نماید.

هم چنین حضور وکیل در پرونده آرامش خاطر بیش تری به زوجین می دهد و دیگر نیاز نیست در محیط پر آشوب دادگاه حاضر شوند و تمامی امورات را به تنهایی رسیدگی کنند.

 

طلاق بدون وکیل

اگر زوجین تمایل به سپردن امور طلاق به وکیل طلاق نداشته باشند، می توانند خودشان شخصا به همراه مدارک لازم یعنی اصل یا کپی برابر اصل سند ازدواج، شناسنامه و کارت شناسایی ملی به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک مراجعه کنند و درخواست طلاق توافقی یا همان درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش را در سامانه ثبت کنند

پس از آن باید منتظر تعیین نوبت رسیدگی باشند و جهت اطلاع از نوبت خود باید به سایت مراجعه کنند. زمانی که در دادگاه حاضر می شوند باید صورت جلسه مورد توافق خود را نسبت به تمامی امور و تعهدات مالی هم چون مهریه، تقسیم اموال و… و نیز تعهدات غیر مالی هم چون حضانت فرزندان امضا کنند.

پس از آن هم که گواهی عدم امکان سازش توسط دادگاه صادر شود، طرفین ۳ ماه فرصت دارند که به دفتر طلاق رجوع کنند و طلاق خود را رسما به ثبت برسانند. پس از این مهلت ۳ ماهه گواهی فاقد اعتبار خواهد بود.

درخواست طلاق از طریق مرد

مردی که می خواهد زن خود را طلاق دهد، باید کاملا هوشیار و در صحت و سلامت روحی و روانی کامل باشد تا صیغه طلاقی که جاری می شود دارای اعتبار باشد.

هم چنین این درخواست باید کاملا ارادی باشد، وگرنه از نظر حقوقی اگر مردی وادار شود که همسر خود را طلاق دهد، این طلاق وجاهت قانونی ندارد.

مرد برای طلاق دادن همسر خود می تواند دلیل موجه داشته باشد و یا نداشته باشد. در هر صورت تقاضای طلاق مرد از طرف دادگاه قبول می شود.

از نظر حقوقی حق طلاق با مرد است و حتی اگر زن نخواهد که جدا شود باز هم درخواست مرد با موافقت دادگاه مواجه خواهد شد و نهایتا طلاق جاری می شود.

دلایل موجه می تواند شامل عدم تمکین زن، رفتن از خانه، محکوم شدن او به حبس و دلایلی از این دست باشد. داشتن یا نداشتن دلیل موجه از جانب مرد تنها در حق و حقوق مالی که به زن پس از طلاق تعلق می گیرد مثل مهریه، مهر المثل و… تفاوت ایجاد می کند.

عمده ترین شرایطی که باید از طرف مرد وجود داشته باشد شرایط مالی برای پرداخت حقوق مالی زن است. در واقع باید گفت اگر حقوق مالی زن را نپردازد نمی تواند زن را طلاق دهد و طلاق ثبت نخواهد شد مگر این که توافق بر پرداخت به صورت اقساط شده باشد.
اولین حق مالی زن که به ذهن می رسد، مهریه است. مهریه از دو حالت خارج نیست. اگر مهریه عند المطالبه باشد به این معناست که هر زمانی زن بخواهد می تواند پرداخت مهریه را از مرد بخواهد و مرد هم موظف است که پرداخت را انجام دهد.
 
اگر مهریه عند الاستطاعه باشد زن برای این که بتواند مهریه اش را از مرد بگیرد، باید در دادگاه توانایی مرد در پرداخت مهریه را اثبات کند. از طرفی مرد می تواند ضمن دادخواست طلاق درخواست اعسار به دادگاه ارائه دهد و در صورتی که اعسار مرد یعنی ناتوانی در پرداخت مهریه به صورت یکجا اثبات شود دادگاه پرداخت مهریه را قسط بندی خواهد کرد.

دومین مورد نفقه است. البته بعد از طلاق، زن دیگر مستحق دریافت نفقه نیست مگر این که طلاق به صورت رجعی باشد.

در این صورت تا جایی که مدت عده تمام نشده حقوق و تکالیف مربوط به رابطه زوجیت که با طلاق تناقض نداشته باشد تا پایان عده باقی خواهند ماند، از جمله این حقوق و تکالیف، نفقه است که تحت شرایط ذکر شده مرد موظف به پرداخت است.

سومین مورد اجرت المثل است. اجرت المثل به کار هایی تعلق می گیرد که زن در مدت زمان ازدواج در خانه انجام داده است که البته طبیعتا هر چه مدت زمان ازدواج بیشتر بوده باشد میزان اجرت المثلی که از طرف دادگاه برای زن تعیین می شود بیش تر خواهد بود. البته به شرطی که این کار ها به قصد انجام مجانی نبوده باشد.

چهارمین مورد شرط تنصیف دارایی است. وقتی مرد خواستار طلاق باشد از دیگر تعهدات مالی اش که باید ادا نماید، دادن نصف اموالی که در طول زندگی به دست آورده به زن است. البته این در صورتی است که در سند نکاح به عنوان شرط ضمن عقد مورد توافق زوجین قرار گرفته باشد.

از تعهدات مالی که بگذریم بحث حضانت فرزندان هم بسیار دارای اهمیت است. به طور کلی حضانت فرزندان دختر و پسر تا ۷ سالگی مطلقا با مادر است. مگر این که مادر بخواهد مجددا ازدواج کند یا اعتیاد داشته باشد و… که در این صورت حضانت فرزندان با پدر خواهد بود.

از ۷ سالگی حضانت دختر تا ۹ سالگی با پدر است و پس از آن فرزند دختر از حضانت خارج می شود. حضانت فرزند پسر از ۷ سالگی تا ۱۵ سالگی متعلق به پدر است و با رسیدن او به ۱۵ سال تمام از حضانت پدر خارج خواهد شد. پرداخت نفقه فرزندان در تمام دوران حضانت با پدر است.

درخواست طلاق از طریق زن

در این صورت حق طلاقی وجود ندارد بلکه وکالت در طلاق است. مثل زمانی که مرد اعتیاد به مواد مخدر داشته باشد و یا نفقه نپردازد یا وکالت در طلاق در ضمن سند نکاح از طرف مرد به زن داده شده باشد یا طلاق به صورت توافقی اتفاق بیفتد.

به طور کلی حقیقت امر این است که طلاق در اختیار مرد است. هر زمان که بخواهد و بدون هیچ دلیلی می تواند زن را طلاق دهد اما زن چنین حقی ندارد و اگر بخواهد اقدام به جدایی و طلاق کند، باید راه طولانی را طی کند و هزینه بسیاری بپردازد.

اگرچه ممکن است هیچ وقت نتواند به هدفش برسد. درخواست طلاق به صورت توافقی و به درخواست زن از دشوار ترین و در عین حال پر تکرار ترین پرونده های حقوقی در دادگاه است. اگر این درخواست به روش درست و قانونی توسط وکیل خبره در زمینه طلاق صورت نگیر، هم باعث طولانی تر شدن مدت زمان رسیدگی می شود و هم باعث افزایش میزان هزینه های لازم برای رسیدگی به پرونده.

وقتی زن بخواهد از راه طلاق به صورت خلع اقدام کند حتما باید برای جاری شدن صیغه طلاق مالی به مرد ببخشد. این مال می تواند خیلی ناچیز باشد یا معادل مبلغ مهریه باشد اما امکان این که مرد بخواهد زن را مورد سو استفاده قرار دهد و مبلغی بیش تر از ارزش مهریه مطالبه کند نیست.

لازم به ذکر است که به علت این که طلاق توافقی نیست، هر یک از زوجین باید از میان بستگان خود یک فرد را به عنوان داور به دادگاه معرفی کنند.

هدف از معرفی داور به دادگاه این است که حتی الامکان میان زوجین صلح و سازش برقرار شود و طلاق به عنوان آخرین گزینه روی میز مورد استفاده قرار بگیرد.

اگر داوران به دادگاه اعلام کنند که امکان مصالحه بین زن و مرد وجود ندارد، آن زمان است که دادگاه حکم طلاق صادر می کند.

تماس با وکیل دادگستری

وظایف وکیل طلاق

وکیل خوب باید نسبت به عمل مورد وکالت وجدان حرفه ای و تعهد اخلاقی داشته باشد. یعنی باید در تمامی مراحل رسیدگی و تعقیب پرونده اول از هر چیزی، جانب انصاف را رعایت کند.

یک وکیل طلاق خوب حاضر نیست به هر قیمتی و به ازای لگد مال کردن وجدان اخلاقی و حقوق انسانی یک فرد دیگر که طرف دیگر دعواست خواسته موکل خودش را محقق کند.

وکالت فقط یک شغل برای کسب درآمد نیست. بنا بر این اقتضای ساحت وکالت این است که وکیل هیچ وقت برای موفقیت در پرونده موکلش باعث تضییع حقوق دیگران نشود.

مسئولیت پذیری دیگر خصیصه مهم یک وکیل طلاق خوب است. او باید ریز جزئیات پرونده را به دقت پیگیری و بررسی کند و موکل را هم در جریان قرار دهد. وکیل طلاق خوب از هیچ اقدام قانونی که مورد نیاز برای روند تعقیب پرونده باشد غافل نمی ماند.

وکیل طلاق خوب از آن جا که پرونده های طلاق فراوانی را به ثمر رسانده و در محاکم خانواده حضور داشته تجربه و مهارت و تخصص بسیاری کسب کرده است و قادر است از موقعیت های مختلفی که در روند رسیدگی به پرونده اتفاق می افتد مناسب ترین تحلیل را داشته باشد. توجه داشته باشید که  برای یک وکیل خوب هیچ چیز مهم تر از قدرت تحلیل و استدلال ذهنی نیست.

مزایای حضور وکیل طلاق

 مزایای حضور وکیل طلاق در پرونده های جدایی زوجین

داشتن وکیل در پرونده های طلاق باعث می شود که دیگر نیاز به حضور موکل در تمام جریان رسیدگی نباشد. حضور وکیل برای پیگیری امور کفایت می کند.

بنابراین از مشاجراتی که بین زوجین در جریان رسیدگی به پرونده در دادگاه ممکن است اتفاق بیفتد جلوگیری می شود و می توان از وقوع تنش های احتمالی بین خانواده های زوجین و خود زوجین ممانعت به عمل آورد. به این صورت با آرامش بیش تری پرونده به نتیجه خواهد رسید.

هم چنین داشتن وکیل در خیلی از اوقات بسیار موثر است چون طبیعتا افراد عادی جامعه نسبت به قوانین و مقررات و رویه دادگاه ها در رابطه با بحث طلاق و یا مباحث حقوقی دیگر مطلع نیستند.

وکیل متخصص پرونده را به بهترین نحو ممکن پیگیری می کند و از این که افراد متحمل هزینه های گزاف شوند و زمان بسیار طولانی را صرف کنند تا به هدف خود برسند جلوگیری می کنند.

تماس با وکیل دادگستری

هزینه حق وکالت وکیل طلاق

حق الوکاله وکیل در هر پرونده و با هر موضوعی معمولا به صورت توافقی بین وکیل و موکل ضمن عقد وکالت تعیین می شود.

به این صورت که وکیل با در نظر گرفتن موضوع پرونده سختی، پیچیدگی، روند رسیدگی به پرونده و… حق الوکاله ای که در عرف بین وکلا برای چنین پرونده ای در نظر گرفته می شود را اعلام می کند و طی مذاکراتی که با یکدیگر انجام می دهند به مبلغی توافقی می رسند.

اگر قرارداد مالی بین طرفین وجود نداشته باشد باید به تعرفه حق الوکاله که هر سال توسط قوه قضاییه به تصویب می رسد، مراجعه کرد. دعوای طلاق جزء دعاوی غیر مالی است تعهدات مالی که باید ایفا شوند از آثار طلاق است و بنابراین پرونده طلاق از دعاوی غیر مالی است و باید در تعرفه به میزان حق الوکاله دعوای غیر مالی مصوب ۱۴۰۰ مراجعه کرد.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با در اختیار گاشتن وکیل پایه یک دادگستری متخصص در زمینه طلاق و همچنین در امور مربوط به طلاق اعم از مهریه ٫ نفقه ٫ اجرت المثل ایام زوجیت و همچنین حضانت می تواند در مسیر راهیابی پرونده شما کمک شایانی نماید.

 

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در خصوص بحث طلاق و ارجاع پرونده آن به وکیل به مقاله وکیل خانواده  مراجعه نمایید.

درصد طلاق متاهلین نسبت به ازدواج و طلاق ثبت شده

سالتعداد ازدواجتعداد طلاقدرصد طلاق
۱۳۹۵۶۷۰۴۸۵۱۷۵۲۹۸۲۷ درصد
۱۳۹۶۶۱۰۶۵۷۱۸۰۶۰۰۳۰ درصد
۱۳۹۷۵۵۴۱۳۱۱۷۷۴۰۴۳۲ درصد
۱۳۹۸۵۳۳۱۷۴۱۷۶۸۱۴۳۳ درصد
۱۳۹۹۵۵۶۷۳۱۱۸۳۱۹۳۳۳ درصد
بهار۱۳۹۹۱۲۸۴۶۸۳۵۸۱۲۲۸ درصد
تابستان ۱۳۹۹۱۶۲۴۵۲۴۹۲۲۷۳۱ درصد
پاییز ۱۳۹۹۱۳۰۳۰۵۴۷۲۷۳۳۷ درصد

سوالات متداول

وکیل طلاق موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم در تمامی حوزه های طلاق فعالیت دارد ؟

بله، وکیل طلاق مجموعه ما در تمامی حوزه های طلاق اعم از طلاق به درخواست مرد ، زن و طلاق توافقی پرونده می پذیرد .

 

هزینه طلاق با توجه به یک جانبه و توافقی بودن آن متفاوت می باشد ؟

بله ، وکیل طلاق با توجه به نوع طلاق و حساسیت پرونده مبلغ متفاوتی را در نظر گرفته است به طوری که در طلاق توافقی حق الوکاله وکیل کم تر از زمانی است که فرد به صورت یک جانبه در خواست طلاق دارد.

 

هزینه وکیل طلاق به صورت حدودی چقدر می باشد ؟

 وکیل متخصص در طلاق یک جانبه که معمولا زن درخواست وکیل می نماید به علت پیچیده تر بودن روند دادرسی به جهت آن که وکیل باید ادله ای برای اثبات حق زن برای طلاق داشته باشد،  مبلغی در حدود ۶ میلیون تا ۲۰ میلیون با توجه به حساسیت پرونده و در طلاق توافقی مبلغی در حدود ۶ میلیون تا ۱۰ میلیون تعیین می نماید .

 

درخواست طلاق توافقی به چه شکل انجام می شود ؟

ابتدا زوجین باید در سامانه تصمیم ثبت نام کنند و بعد از دریافت وقت مشاوره و اتمام جلسات آن گواهی عدم انصراف از طلاق دریافت نمایند و به همراه مدارک مورد نیاز ، دادخواست مبنی بر طلاق توافقی تنظیم نمایند و بعد از تعیین وقت رسیدگی در دادگاه در موعد مقرر حضور یافته و به صورت توافقی جدا می شوند.

 

درخواست طلاق از جانب زن به چه شکل صورت می گیرد؟

 طبق قانون مدنی زن باید برای درخواست طلاق دلایل و مدارک موجه مطابق قانون داشته باشد که از جمله آن می توانیم به عسر و حرج اشاره کنیم که ، زن می تواند درخواست طلاق خود را بر مبنای دادخواست طلاق به علت عسر و حرج ارائه دهد و در دادگاه با ارائه مدارک و اثبات این موضوع طلاق می گیرد.

 

دادخواست طلاق از جانب مرد به چه شکل صورت می گیرد ؟

مرد برای درخواست طلاق ابتدا باید یک دادخواست گواهی عدم امکان سازش ثبت نماید و سپس به درخواست دادگاه داوری معرفی نموده و بعد از آن که برای قاضی محرز شد که دو نفر امکان زندگی ندارند حکم به صدور گواهی عدم سازش می دهد و مرد و زن برای ثبت طلاق به دفتر طلاق مراجعه و آن را ثبت می نمایند .

 

بین گواهی عدم امکان سازش و حکم طلاق تفاوتی وجود دارد؟

بله گواهی عدم امکان سازش در طلاق توافقی و طلاق از جانب مرد صادر می شود ولی در طلاق به درخواست زن صرفا حکم طلاق صادر می گردد .

 

آیا مرد می تواند در طلاق بائن به زن خود رجوع نماید ؟

خیر ، طلاق بائن نوعی از طلاق است که مطابق قانون مرد در دوره عده زن حق رجوع به او را ندارد .

دیدگاه ها