۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

مشاوره حقوقی قراردادهای خارجی (بین الملل)

مشاوره حقوقی قراردادهای خارجی

قراردادهایی که با خارجیان و در محدوده قواعد و قوانین تجارت بین ‌المللی منعقد مي‌شود ، از بسیاری جهات با قراردادهای داخلی متفاوت‌اند. از این رو مقوله تنظیم قراردادهای خارجی موضوعی است که باید به آن پرداخت.

در اینجا فقط به ذکر نکاتی که توجه به آنها از باب احتیاط لازم است بسنده مي‌کنیم و یادآور مي‌شویم که اگر استفاده از افراد متخصص در عقد قراردادهای داخلی لازم باشد که هست ، در مورد قراردادهای خارجی این امر واجب و مؤکد می باشد

در عقد قراردادهای خارجی چند مسأله تعیین کننده وجود دارد

زبان قرارداد

زبان قرارداد معمولاً انگلیسی می باشد. پس در زمان عقد قرارداد از جهت تفهیم و تفهم عادی بین طرفین نباید هیچ ابهامی و اشکالی وجود داشته باشد.

 زبان حقوقی قرارداد

در قراردادها اصطلاحات و عناوین خاصی به کار مي‌رود که در آنها معانی متداول زبان مورد نظر نیست. مثلاً در زبان محاوره‌ای ، عامه مردم و حتی خواصی که با حقوق سروکار ندارند ، فرقی بین فسخ و بطلان ،‌ اذن و اجازه ،‌ عقد و ایقاع و . . . قائل نیستند.

این عدم اطلاع آنجا که یک متن غیر فارسی مطرح باشد اهمیت بیشتری پیدا مي‌کند. به ویژه وجود عبارات و اصطلاحات لاتین در متون حقوق خارجی ،‌ این مشکل را پیچیده‌تر مي‌کند. تنها راه چاره ، استفاده از کسی است که با این عبارات و اصطلاحات آشنا و از عمق معانی آنها آگاه باشد.

مشاوره حقوقی قراردادهای خارجی

بنابراین در عقد قراردادهای خارجی باید با کسانی مشورت کرد که حقوقدان و آشنا به نظام‌های حقوقی خارجی و اهل اصطلاح باشند. ممکن است به کسانی دسترسی پیدا کنیم که قادر به ایفای نقش مترجم و متخصص حقوق خارجی هر دو باشند. این حالت مطلوب‌ترین حالت موجود است.

استفاده از مشاورین و مترجمین و متخصصین مسلط به مسائل مربوط به قرارداد

در عقد قرارداد خارجی علاوه بر موارد پیش گفته باید از مشاوره افراد متخصص مسلط به مسائل مربوط به موضوع قرارداد نیز استفاده کرد.

این متخصصین باید از آخرین تحولات علمی و فنی در رشته مورد نظر آگاه باشند و به خصوص در رشتة موضوع قرارداد فعالیت دارند اطلاعات دقیق و کامل داشته باشند ، تا از طریق آنها بتوان از رقابت احتمالی صاحبان رشته مورد نظر حداکثر استفاده را بعمل آورد.

 مسأله علامات اختصاری

در قراردادهای خارجی ، اعم از اینکه به طور موردی منعقد شوند یا قراردادهای یکنواخت (یا به اصطلاح قراردادهای تیپ) باشند از علامات اختصاری بسیار استفاده مي‌شود. این علامت اختصاری ممکن است فقط حاوی یک مفهوم باشند.

این علامات اختصاری به ویژه در قراردادهای حمل و نقل فراوان به کار مي‌رود و در بیع بین‌المللی (از طریق اعتبارات اسنادی) نیز بسیار متداول است.

ممکن است این علامات اختصاری متضمن مفهوم وسیع‌تری هم باشند و به کار بردن آنها روابط طرفین را مشمول قواعد و ضوابط یک مجموعه از مقررات و قوانین قرار دهد.

بدیهی است وقتی استفاده از این علامات اختصاری مجاز است که مفهوم دقیق هر یک را بدانیم و برای ما روشن باشد که چه حقوقی و وظایفی خواهیم داشت و چه مسئولیت‌هایی به ما متوجه خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

چک صیادی

چک صیادی چیست

چک صیادی چیست چک صیادی یکی از مسائلی است که در حقوق ایران مطرح است. این مفهوم به معنای نوشتن چک برای پرداخت هزینه یا قرض به یک فرد در

ادامه‌ی مطلب »

تنظیم قرارداد

درخواست تنظیم قرارداد تنظیم قرارداد چیست قرارداد به توافقی گفته می‌شود که بین دو یا چند نفر، شرکت یا سازمان به منظور تعیین شرایط انجام کارهایی به منظور رسیدن به

ادامه‌ی مطلب »
تنظیم اظهارنامه . تنظیم اظهارنامه مالیاتی . تنظیم اظهارنامه الکترونیکی

تنظیم اظهار نامه

تنظیم اظهارنامه توسط وکیل مالیاتی تنظیم اظهارنامه چیست  تنظیم اظهارنامه در حقوق ایران به عنوان یکی از مسائل حقوقی مهم در امر اجرای مقررات مالی مطرح می‌شود. اظهارنامه به عنوان

ادامه‌ی مطلب »
قاچاق اعضای بدن - وکیل کیفری

قاچاق اعضای بدن

تعریف قاچاق انسان و اعضای بدن یکی از اقدامات ضد حقوق بشری که در جامعه امروز گریبانگیر جامعه جهانی و همچنین کشور ایران می‌باشد مساله قاچاق اعضای بدن انسان است.

ادامه‌ی مطلب »