موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ تماس حاصل نمایید

تغییر نام خانوادگی
تغییر نام خانوادگی

شرایط کاهش سن از طریق اداره ثبت احوال

در ایران، تغییر تاریخ تولد در شناسنامه بسیار محدود و ممکن است تنها در مواردی که خطای بسیار جدی در تاریخ تولد وجود داشته باشد و توسط مراجع قضائی تأیید شود، امکان پذیر باشد. این موضوع به دلیل تأثیر آن بر امور مختلفی مانند آمار جمعیتی و اثرات حقوقی و اداری دیگر می‌باشد.

در مواردی که تغییر تاریخ تولد برای شخص ضروری است، باید به دادگاه مربوطه مراجعه کرده و دلایل دقیق و مستندی را برای تغییر تاریخ تولد ارائه دهید. برای این کار باید مدارکی مانند شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت و مدارک دیگر مورد نیاز را به همراه داشته باشید.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد کاهش سن

در صورتی که دادگاه به درخواست شما رأی مثبت داد، باید به سازمان ثبت احوال مراجعه کرده و با ارائه حکم دادگاه و مدارک مورد نیاز، تاریخ تولد خود را در شناسنامه تغییر دهید.

در هر صورت، توصیه می‌شود که تاریخ تولد در شناسنامه با تاریخ واقعی تولد شخص مطابقت داشته باشد.

قانون جدید کاهش سن در حقوق ایران

با استناد بر ماده واحده “قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها” مصوب سال ۱۳۶۷، از تاریخ تصویب قانون مذکور تغییر تاریخ تولد اشخاص ممنوع می باشد.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد کاهش سن

تبصره: صاحب شناسنامه تنها یک بار در طول عمر خود و در صورتی که اختلاف سن واقعی با سن مندرج سجلی به تشخیص کمیسیون مرکب از فرماندار یا بخشدار، رئیس اداره ثبت احوال و پزشک منتخب، مدیر عامل سازمان بهداری استان و رئیس شورای اسلامی شهر و یا بخش محل صدور شناسنامه و با عضویت و ریاست قاضی دادگاه صالحه محل تشکیل می گردد بیش از ۵ سال باشد، می تواند سن خود را اصلاح نماید.

تغییر سن برای اهداف شخصی، مانند کاهش سن برای استفاده از حقوق بازنشستگی یا شرکت در آزمون‌های استخدامی، ممکن نیست و این کار ممکن است به تبعات قانونی و جرم شناخته شود.

چه کسانی می‌توانند تغییر سن دهند؟ 

هر یک از اشخاص زیر که خواستار اصلاح یا کاهش تاریخ تولد خود باشند می توانند با مراجعه به اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه خود اقدام نمایند.

 • اشخاص ۱۸ سال به بالا
 • اشخاص کمتر از ۱۸ سال که دارای حکم رشد باشند.
 • پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از ۱۸ سال .
 • قیم و وصی برای افراد تحت سرپرستی خود با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد کاهش سن

مرجع صالح به رسیدگی برای تغییر سن

در شرایطی که شخص متقاضی مدعی این امر باشد که سن او بیش از ۵ سال با شناسنامه اختلاف دارد، فرد باید با ارائه مدارک به اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه مراجعه نماید.

استشهاد نامه ، برگه ولادت و اشتباه کارمند اداره سه نمونه از مدارکی است که مورد تایید اداره ثبت احوال برای رسیدگی به این موضوع می باشد.

پس از طی کردن مراحل اداری تاریخ تشکیل بررسی پرونده تغییر سن به فرد اعلام می‌گردد. حضور پیدا کردن شخص متقاضی در کمیسیون اصلاح سن الزامی نمی باشد. گاها پیش می آید که برای بررسی بیشتر به کمیسیون پزشکی نیاز باشد تا مواردی مانند آزمایش سنجش تراکم استخوان انجام شود.

هر شخصی تنها یکبار میتواند از این روش برای کاهش سن یا اصلاح تاریخ تولد خود اقدام نماید همچنین خواهان حق اعتراض به نتیجه پرونده را نخواهد داشت.

تماس با وکلای پایه یک دادگستری در مورد کاهش سن

بهترین وکیل برای کاهش سن

وکلا پایه یک دادگستری موسسه  حقوقی فرهنگ تفاهم که در زمینه‌های ثبت احوال و تغییر سن شناسنامه متبحر و باتجربه هستند همواره آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشند. بهترین وکیل کاهش سن در سریع ترین زمان ممکن برای تغییر سن اقدام می‌کند تا بتواند نتیجه مطلوب برای پرونده موکل خود رقم بزنند.

وکیل ثبت احوال مجموعه ما یکی از مجرب ترین وکلا می‌باشد که به علت ورود به پرونده‍‌های متعدد در این زمینه تجارب فراوانی دارد که می‌تواند شمارا به نتیجه مطلوب برساند.

درصورت مشاوره با وکیل، کارشناسان و مشاوران ما پاسخگو شما عزیزان می‎‌باشد برای تماس با شماره پنج رقمی ما ۵۴۷۶۴ تماس حاصل نماید.

وکالت و مشاوره تخصصی با وکیل

سوالات متداول

چه اشخاصی برای تغییر سن در شناسنامه می‌توانند اقدام کنند؟

 • اشخاص ۱۸ سال به بالا
 • اشخاص کمتر از ۱۸ سال که دارای حکم رشد باشند.
 • پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از ۱۸ سال .
 • قیم و وصی برای افراد تحت سرپرستی خود با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد.

مرجع صالح به رسیدگی برای تغییر سن در شناسنامه کدام ارگان می باشد؟

در شرایطی که شخص متقاضی مدعی این امر باشد که سن او بیش از ۵ سال با شناسنامه اختلاف دارد، فرد باید با ارائه مدارک به اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه مراجعه نماید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

24 پاسخ

 1. با سلام
  ببخشید من حدود یک سال پیش برای تغییر سنم اقدام کردم کار دست وکیلی بود که ایشون ادعا کردن تا شش ماه نهایت کار انجام میشه الان نزدیک یک ساله هم هردفعه ما زنگ میزنیم میگن هفته دیگه ولی بازهم خبری نیست.
  بنده خودم ساکن خارج از کشور هستم و خانواده پیگیر کارها هستن. به دلیل طولانی شدن میخواستیم کار رو به وکیل دیگری واگذار کنیم. میخواستم ببینم با این شرایط آیا شما میتونید پرونده ما رو به عهده بگیرید؟ قیمت و شرایطش چطور میشه و چقدر طول میکشه؟ به دلیل اینکه خارج از کشور هستم و کار های اداریم روی هوا مونده خیلی مایلم سریع کار انجام بشه و هزینش هم مهم نیست فقط میخواهم سریع انجام بشه. آیا امکانش هست؟
  با تشکر

  1. سلام لطفا از طریق واتس اپ با شماره ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ با ما در ارتباط باشید.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

 2. با سلام من .میخام ۵سال از سنم کم کنم بخاطر شرایط ازدواج آیا امکانش هست .از ۶۵به ۷۰

  1. سلام برای راهنمایی و ارتباط با کارشناسان ما تماس بگیرید.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

 3. سلام من شناسنامه فرزندم رو ۳روز زودتر از تاریخ تولد ش گرفتم آیا شرایط هست من تحقیر بدم

  1. سلام تحت شرایی امکان پذیر است.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴.

 4. من میخوام ۲۰ سال کم کنم الان ۵۵ سالمه هرکی منو می بینه فک میکنه ۴۰ سالمه …ژن خوبی داریم پدرم ۸۰ سال بود همه فک میکردن ۶۰ سالشه و ما برادر خواهرش هستیم میشه ۲۰ سال کم کرد؟؟

  1. سلام‌من‌ متولد ۶۲ هستم‌میخوام ۵ سال تغییر بدم به ۶۵ تا ۶۷ آیا امکانش هست ؟

   1. سلام از طریق دادگاه ثبت میکنیم.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم۰۲۱۵۴۷۶۴.۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶

 5. سلام من می‌خوام پنج سال کم کنم از سنم به چهره ام میخوره کمتر نشون میدم، واسه مهاجرت می‌خوام اینکارو بکنم آیا امکانش هست

  1. سلام از طریق دادگاه میشه اقدام کرد.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

 6. سلام من میخوام ۵ سال از سنم کم کنم بخاطر اینکه نمیتونم آزمون استخدامی امتحان بدم آیا راهی هست ؟

  1. سلام از طریق دادگاه می تونید اقدام کنید.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

  1. سلام از طریق دادگاه میتوان اقدام کرد.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم ۰۲۱۵۴۷۶۴

  1. سلام از طریق دادگاه انجام میشه.۰۲۱۵۴۷۸۴ موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

 7. سلام
  من میخوام با دختری ازدواج کنم وبابت سن که دارم مادر دختر جواب منفی داده فقط وفقط بابت سن من و میخواستم ۵سال سن خودمو کم کنم آیا راهی هست ک بنده به دختری ک دوست دارم برسم فقط و فقط بابت سن این ازدواج روخ نمیگیره ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام وقت بخیر امکان کاهش سن وجود داره برای اطلاعات بیشتر با شماره ۵۴۷۶۴ تماس بگیرید.موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

 8. سلام من میخوام ۱۰ سال از سنم کم کنم به خاطر شرایط کاری تو بازار کار ۶۵ هستم میخواستم بشم ۷۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »