موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ تماس حاصل نمایید

وکیل چک
وکیل چک

وکیل چک کیست

وکیل چک به وکیل پایه یک دادگستری و دانش‌آموخته رشته حقوق گفته می‌شود که در تمامی زمینه‌های حقوق اعم از مسائل کیفری و حقوقی تبحر دارد؛ ولی در خصوص مسائل مربوط به چک اعم از قانون تجارت، قانون اصلاح قانون صدور چک و قانون صدور چک تخصص ویژه‌ای دارد.

وکیل چک افراد را در زمینه‌های مربوط به چک برگشتی اعم از شکایت چک بلامحل، شکایت در خصوص مطالبه وجه چک و به اجرا گذاشتن چک راهنمایی می‌نماید و کلیه اقدامات لازم در این خصوص و پیروزی در پرونده را انجام خواهد داد؛ همچنین وکیل چک می‌تواند با بررسی مشکل پیش‌آمده مشخص نماید که از چه راهی می‌توان جلوی فردی که چک او برگشت‌خورده است را جهت انتقال اموال شخصی و یا خروج از کشور گرفت؛

وکیل چک از آن جایی که در بحث مسائل مربوط به چک از آگاهی بالایی به نسبت بقیه وکلا برخوردار است به‌صورت تخصصی از رویه کامل مراجع قضایی در خصوص دعاوی چک آگاهی دارد و به این دلیل می‌تواند تأثیرات مثبت بیشتری بر روی روند پرونده داشته باشد.

بهترین وکیل چک در تهران

از آن جایی که دعاوی مربوط به چک  حساسیت بالاتری نسبت به سایر اسناد دارند و قانون به دلیل این امر قوانین بیشتری در خصوص آن ایجاد کرده است اگر فردی درگیر دعاوی مربوط به چک بشود خیلی بهتر است سرخود و بدون گرفتن مشاوره از وکیل چک اقدام به کار نکند چرا که این امر سبب می‌شود فرد در معرض خسارت‌های مالی بزرگ قرار بگیرد؛ به این دلیل مراجعه به وکیل چک مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم که از زمره وکلای متخصص تهران محسوب می‌شود می‌تواند تصمیم بسیار مناسبی برای افرادی که در خصوص بحث چک به مشکل خورده‌اند باشند؛ چرا که وکیل چک به طور کامل در خصوص بحث چک‌های برگشتی فرد را مورد مشاوره قرار داده و در صورت نیاز شکواییه اصولی و قانونی برای فرد تنظیم می‌نماید.

به همین دلیل به شما توصیه می‌نماییم در صورتی که در خصوص بحث چک دچار مشکل شده‌اید و چک شما برگشت خورده است، برای آن که حق شما مورد تضییع واقع نشود و بتوانید مبلغ موردنظر را از صادرکننده دریافت نمایید با وکیل چک مشورت نمایید تا با دید بازتری در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهید.

تماس با وکیل پایه یک دادگستری در مورد وکیل چک

چک چیست و ارکان تشکیل‌دهنده چک را بیان نمایید؟

مطابق ماده ۳۱۰ قانون تجارت چک به نوشته‌ای گفته می‌شود که صادرکننده آن وجوهی که نزد محال علیه دارد را به طور کامل و یا قسمتی از آن را به شخص دیگری واگذار می‌نماید.

چک از ارکان اصلی متعددی تشکیل می‌شود که به آن اشاره خواهیم نمود:

صادرکننده چک: اولین رکن از بحث چک صادرکننده چک به حساب می‌آید او شخصی است که چک را در وجه شخص دیگری صادر می‌نماید.

دارنده چک: دومین رکن شخصی است که دارنده آن چک می‌باشد، دارنده به فردی گفته می‌شود که چک به نفع او صادر شده است حال شخص دارنده چک می‌تواند مستقیماً فردی باشد که چک برای او صادر شده و یا این که در داخل چک با عبارت حواله کرد اختیار وصول چک به او داده شده است.

محال علیه چک: اصطلاح محال علیه به معنی بانکی است که فرد صادرکننده چک در آن بانک حساب دارد و فرد دارنده چک برای وصول چک باید به آن شعبه بانک مراجعه نماید.

انواع چک

وکیل چک بیان می‌دارد که چک انواع متفاوتی دارد که به آن در این مقاله به آن خواهیم پرداخت:

 چک تضمینی:

 این نوع از چک حالتی دارد که بانک پرداخت آن را  تضمین می‌نماید و اگر چک توسط صادرکننده آن پرداخت نشود و در حساب خود مبلغ کافی نداشته باشد بانک آن مقدار مبلغ را پرداخت می‌نماید.

چک عادی:

 این نوع از چک حالتی دارد که به شکل عادی توسط دارنده چک صادر می‌شود و متداول ترین نوع چک می‌باشد که صاحب چک مبلغ درج شده در چک را از محلی که در آن حساب دارد پرداخت می‌نماید.

انواع چک صادر شده توسط بانک

چک رمزدار

این نوع از چک‌ها توسط بانک صادر می‌گردند و درخواست صدور آن‌ها توسط دارنده ی چک صورت می‌گیرد، ویژگی که این چک‌ها دارند در این است که این نوع از چک‌ها به صورت نقد پرداخت نمی‌شوند و مبلغ آن به حساب بانکی شخص دارنده چک واریز می‌شود؛ همچنین چک‌های بانکی حالتی دارند که صدور آن‌ها در وجه حامل امکان‌پذیر نمی‌باشد و قابل انتقال به غیر نمی‌باشند و تنها به یک شماره حساب واریز می‌شوند.

علت این که استفاده از این نوع چک‌ها بسیار توصیه می‌شود این است که پرداخت آن‌ها توسط بانک مورد تضمین قرار می‌گیرد.

 

چک تضمینی رمزدار

این نوع از چک‌ها توسط بانک و به درخواست فرد دارنده حساب صادر می‌شود و پرداخت آن توسط بانک مورد تضمین قرار می‌گیرد و فرد برای گرفتن همچین چکی نیاز به دسته‌چک ندارد و صرفاً می‌تواند با مراجعه به بانک درخواست صدور چک نماید؛ این نوع از چک حکم پول نقد دارد و دارنده این چک می‌تواند آن را به یکی از شعب بانک مربوطه تحویل داده و پول دریافت نماید.

 

چک مسافرتی

این نوع از چک حالتی دارد که از جانب تمام بانک‌ها قابلیت صدور دارد و وصول کردن آن توسط هر شخصی قابل انجام است و نیازی به مراجعه به شعبه خاصی از بانک و یا وصول چک مسافرتی توسط شخص خاصی نمی‌باشد.

وکلا پایه یک دادگستری

هزینه وکیل چک چقدر می‌باشد؟

بحث تعیین هزینه یا همان حق الوکاله وکیل چک با توجه به میزان مبلغ چک و حساسیت مربوط به پرونده مورد تعیین واقع می‌شود و وکیل و موکل در این خصوص با یکدیگر توافق می‌نمایند و مقدار مبلغی را تعیین می‌کنند؛ در خصوص بحث حق الوکاله وکیل چک تعرفه قانونی خاصی وجود ندارد و عرف و توافق فی مابین بسیار در تعیین دستمزد می‌تواند تأثیرگذار باشد از این رو شما می‌توانید با مراجعه به مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم و مشاوره با وکیل مجموعه و شرح مشکل خود و مبلغ درج شده در چک ضمن دریافت مشاوره از میزان حق الوکاله وکیل آگاهی پیدا نمایید.

در چه مواردی چک قابل شکایت کیفری نیست؟

وکیل چک بیان می‌دارد مطابق ماده ۱۲ قانون صدور چک، دعوای چک در موارد زیر از حیث کیفری قابل طرح و پیگیری نمی‌باشد:

 • اثبات سفید امضا بودن چک صادر شده.
 • وصول چک به تحقق شرطی منوط شده باشد.
 • صدور چک به جهت تضمین بابت انجام کار یا تعهد باشد و این موضوع در چک قید شده باشد.
 • اثبات این موضوع که چک به جهت تحقق شرط و یا ضمانت انجام یک کار صادر شده است حتی اگر در چک قید نشده باشد.
 • اثبات این امر که چک بدون تاریخ مشخصی صادر شده و یا این که تاریخ واقعی صدور چک مقدم بر تاریخی باشد که در چک درج شده است.

چک در چه مواردی از حیث حقوقی قابل مطالبه می‌باشد؟

وکیل چک بیان می‌دارد که چک در مواردی صرفاً به صورت حقوقی قابل شکایت می‌باشد که این موارد شامل:

 • زمانی که چک به صورت سفید امضا صادر شده باشد.
 • زمانی که چک به صورت وعده‌دار صادر گشته باشد.
 • زمانی که چک به جهت ضمانت انجام کار صادر شده باشد.
 • زمانی که بیشتر از شش ماه از تاریخ برگشت چک گذشته باشد و در خصوص شکایت کیفری اقدامی نشده باشد.

چک صیاد چیست؟

در سال‌های اخیر به دلیل مشکلاتی که صدور چک و برگشت آن‌ها برای افراد به وجود می‌آورد بانک مرکزی را بر آن داشت تا سامانه‌ای تحت عنوان صیاد ایجاد نماید تا از این طریق بانک‌ها ملزم به صدور دسته چک از طریق این سامانه بشوند تا از این طریق بتوانند نظارت بیشتری در خصوص بحث چک و معاملات ناشی از آن داشته باشند و به این نحو آمار برگشت چک را کاهش دهند.

تفاوت‌های چک صیاد با چک معمولی

 • الزام به ثبت چک صیادی در سامانه صیاد.
 • رنگ چک صیادی به رنگ بنفش و صورتی است.
 • کد ۱۶ رقمی در چک‌های صیادی شناسه چک به شمار می‌رود.
 • انتقال چک صیاد به فرد دیگر صرفاً با ثبت این موضوع در سامانه صیاد امکان‌پذیر است.
 • انتقال چک علاوه بر آن که باید در سامانه ثبت شود، گیرنده چک باید انتقال آن را تأیید نماید چرا که عدم تأیید در انتقال مانع از معتبر بودن آن می‌شود.

مراحل شکایت از چک برگشتی

وکیل چک بیان می‌دارد که شکایت از چک برگشتی مراحلی دارد که رعایت تمامی این مراحل برای وصول چک الزامی می‌باشد:

 • در خصوص شکایت از صادرکننده چک ابتدا فردی که دارنده چک می‌باشد باید به بانک رفته و اگر چک وصول نشود و پولی در حساب نباشد باید چک را برگشت بزند و گواهی عدم پرداخت از بانک بگیرد.
 • بعد از آن که فرد گواهی عدم پرداخت از بانک را دریافت نمود آن‌گاه است که باید نسبت به شکایت از فرد صاحب چک اقدام نماید در این جا فرد دارنده ی چک می‌تواند از چندین راه برای وصول مبلغ چک برگشت خورده اقدام نماید و خیلی بهتر است که در این راه از وکیل چک متخصص راهنمایی بگیرد تا وکیل چک بهترین روش برای شکایت را به او مطرح نماید.
 • برای چک‌های صیادی امروزه علاوه بر این که فرد می‌تواند از طریق محاکم حقوقی و کیفری و مراجعه به اداره ثبت‌اسناد اقدام نماید می‌تواند از دادگاه درخواست صدور اجرائیه نماید.

 

شکایت از طریق اداره ثبت، حقوقی و کیفری

 • اگر وکیل چک از طریق اداره ثبت اقدام نماید در این جا اجرای ثبت محلی که صادرکننده چک در آن حساب دارد صالح به صدور می‌باشد به این نحو که وکیل چک مدارکی که لازم می‌باشد را به حوزه اداره ثبت می‌برد تا علیه فرد صادرکننده چک اجرائیه صادر گردد؛ بعد از صدور اجرائیه این امر به بدهکار ابلاغ می‌شود و او ظرف مدت معین موظف به پرداخت مبلغ تعیین شده در چک می‌باشد.
 • اگر فرد بخواهد از نظر حقوقی اقدام به شکایت نماید باید نزد وکیل چک دادخواست حقوقی تنظیم نماید و آن را در سامانه ثنا ثبت کرده و بعد از تعیین وقت رسیدگی در دادگاه صالح که همان دادگاه حقوقی که محل انجام معامله می‌باشد و یا صادرکننده ی چک در آن اقامت دارد؛ خود و یا وکیل چک مراجعه نمایند تا به پرونده چک برگشتی ضمن ارائه مدارک و ادله مستند به قانون رسیدگی شود و حکم متناسب صادر گردد.
 • اقدام به شکایت کیفری نیز در خصوص چک با رعایت شرایطی که در بالاتر ذکر کردیم امکان‌پذیر می‌باشد و فرد با حضور نزد وکیل چک و تنظیم شکواییه و ادله مورد نیاز برای این امر که شامل گواهی عدم پرداخت می‌شود این شکایت را ثبت کرده و دادسرای محلی که گواهی عدم پرداخت در آن صادر شده به موضوع شکایت رسیدگی می‌نماید و حکم جلب کیفری متهم را صادر می‌نماید و بعد از تحقیقات و بررسی‌های نهایی پرونده را جهت صدور حکم مناسب به دادگاه کیفری ارجاع می‌دهد تا در این خصوص حکم صادر شود.
وکالت و مشاوره تخصصی با وکیل

مزایای استفاده از وکیل چک مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

استفاده و دریافت مشاوره از وکیل چک برگشتی متخصص مؤسسه فرهنگ تفاهم ضمن آن که مانند سایر مؤسسات همراه با دریافت یک مشاوره ابتدایی و مطابق قانون همراه است از مزایای ویژه‌ای برخوردار است که در کم‌تر جایی وکیل متخصص همچین امکاناتی را با کمترین هزینه به افراد ارائه می‌دهد.

وکیل چک در جریان مشاوره با دریافت کلیه اطلاعاتی که برای کمک به فرد لازم می‌داند این موضوع را در وهله اول مشخص می‌نماید که چک صادر شده‌ای که برگشت خورده است ضمن حقوقی بودن از جنبه کیفری برخوردار می‌باشد یا خیر؟

 

بررسی جنبه کیفری و حقوقی بودن چک

چرا که اگر چک از جنبه کیفری نیز قابل پیگیری باشد او می‌تواند از حیث جزایی فرد را مورد مجازات قرار دهد و از این نظر فرد موکل علاوه بر احقاق حق خود به لحاظ مالی می‌تواند شخص صادرکننده چک را با جزای نقدی و یا حبس مورد مجازات قرار دهد تا از بروز مجدد چنین اتفاقی توسط آن شخص تا حد امکان جلوگیری نماید.

انجام کلیه امور مربوط به پرونده

بعد از آن که وکیل با انجام توافقات لازم پرونده فرد را مورد پذیرش قرار دارد و قرار وکالتی مابین این افراد تنظیم شد، دیگر نیازی به حضور موکل در هیچ‌کدام از مراحل دادرسی تا زمانی که خود دادگاه تشخیص بدهد وجود ندارد؛ همین امر می‌تواند بسیار بر روند پیشرفت پرونده چک مؤثر واقع شود چرا که وکیل با آگاهی از کلیه قوانین مربوط به چک خیلی سریع‌تر از افرادی می‌تواند عمل نماید که نسبت به این موضوع آگاهی ندارند.

دریافت خسارت تأخیر تأدیه چک

وکیل چک می‌تواند علاوه بر آن که مبلغ درج شده در چک را که مورد برگشت واقع شده از خوانده دعوا دریافت نماید و به لحاظ حقوقی از این نظر خواهان را به حق خود برساند می‌تواند خسارتی را تحت عنوان تأخیر در تأدیه مبلغ چک با ارائه مدارک و ادله موثق و مستند به قانون از خوانده دعوا دریافت نماید.

سؤالات متداول وکیل چک

زمانی که دارنده چک برای دریافت چک به بانک مراجعه می‌نماید اگر موجودی فرد کافی نبود او می‌تواند همان مقدار موجود را دریافت و نسبت به مابقی گواهی عدم پرداخت از بانک دریافت نماید؟

بله با توجه به قانون صدور چک دارنده چک می‌تواند نسبت به دریافت مقدار مبلغ از هر دو راه استفاده نماید و در این خصوص منع قانونی وجود ندارد.

 

واژه محل در قانون چک به معنای چه می‌باشد؟

در قانون محل به معنای پول می‌باشد و چک بی‌محل به معنای چکی است که پول در حساب آن موجود نمی‌باشد.

 

طرح شکایت کیفری در خصوص چک مشمول مرور زمان می‌باشد؟

بله اگر ظرف مدت شش ماه از تاریخی که چک برگشت می‌خورد اقدامی در خصوص طرح شکایت نشود دیگر نمی‌توان در خصوص شکایت کیفری اقدامی نمود.

 

صدور اجرائیه در اداره ثبت‌اسناد نیازمند گذراندن تشریفات خاصی می‌باشد؟

خیر اداره ثبت بر خلاف دادگاه نیازمند تشریفات خاصی نیست و با درخواست صادرکننده چک و یا وکیل او این اجرائیه صادر می‌شود.

 

در چک صیاد می‌توان از دادگاه حقوقی اجرای مستقیم چک را درخواست نمود؟

بله فرد می‌تواند درخواست خود را از دادگاه صالح حقوقی بخواهد و در صورت  وجود و احراز شرایط مندرج در ماده ۲۳ قانون جدید صدور چک دادگاه موظف به صدور اجرائیه می‌باشد.

 

فردی که متهم در برگشت چک می‌باشد می‌تواند قبل از صدور حکم قطعی کلیه مبلغ چک و خسارت تأخیر تأدیه را پرداخت نماید؟

بله اگر فردی که متهم می‌باشد مبلغ موردنظر را پرداخت نماید پرونده او مختومه می‌شود و جزای کیفری دیگر برای او قرار داده نمی‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

2 پاسخ

 1. مطالب کاملا شفاف و واضح هستند ممنون، میخواستم بدونم برای وصول چک برگشتی میبایست هزینه هایی را پرداخت ؟ چکی به مبلغ ۳۵ میلیون تومان از مشتری گرفتم وبرگشت خورده اگر من با شرایطی بدی که دارم قادر به پرداخت هزینه های تمبر ودادگاه و وکیل نیستم . چگونه میتوانم طلبم را وصول نمایم لطفأ راهنمایی کنید ممنون میشوم

  1. سلام
   هزینه ادرسی مبلغی جزیی است.اعسار از پرداخت هزینه دادرسی هم میتوانید بزنید .
   موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »