۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با 09120477116 تماس حاصل نمایید

وکیل ارث
وکیل ارث

وکیل ارث

وکیل ارث به وکیل پایه یک دادگستری گفته می‌شود که نسبت به تمام قوانین حوزه حقوقی و کیفری اطلاعات جامع و کامل دارد؛ ولی عمده تخصص خود را در زمینه قانون مدنی و مباحث مربوط به ارث و مصادیق مربوط به آن که بسیار گسترده و پیچیده هستند گذاشته است.

مسائل مربوط به ارث امروزه در جامعه ما بسیار فراگیر شده است و اغلب دعاوی خانوادگی را بحث ارث پوشش می‌دهد و خانواده‌هایی که معمولاً بر سر مسائل مربوط به ارث به مشکل برخورد می‌کنند به جهت آگاهی نادرستی که در خصوص مسائل مربوط به ارث و موانع آن دارند و این که نمی‌دانند در کدام طبقه ارث قرار می‌گیرند و چه کسانی حاجب آن‌ها برای دریافت این اموال هستند دچار مشکلات زیادی می‌شوند و گاهی به دلیل سرخود عمل‌کردن در این زمینه و نگرفتن مشورت از وکیل ارث روند رسیدگی به پرونده اختلافی آن‌ها طولانی و جدای از هزینه‌های مالی از نظر روانی تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل مراجعه به وکیل ارث می‌تواند بهترین اقدام برای افرادی باشد که در خصوص تقسیم ترکه به مشکل خورده‌اند و خواهان این هستند که در کمترین زمان به نتیجه مثبت دست پیدا نمایند.

بهترین وکیل ارث در تهران

از آن جایی که پیداکردن وکیلی که صرفاً در بحث قوانین مدنی به‌خصوص مباحث مربوط به ارث آگاهی داشته باشد می‌تواند سخت به نظر بیاید شما می‌توانید با مراجعه به وکیل ارث مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم که از وکلای بنام در زمینه ارث و مصادیق مربوط به آن است مشاوره دریافت نمایید.

در واقع وکیل ارث به جهت آگاهی کاملی که در خصوص قوانین امور حسبی و مدنی دارد می‌تواند به راحتی در تمامی زمینه‌هایی که مربوط به طبقات مختلف ارث، موانع ارث، ارث زن، دریافت مهریه از ارث و ارث فرزند خوانده است و در خصوص نحوه تقسیم ترکه و محاسبه ارث به خوبی افراد را راهنمایی نماید.

طبقات ارث در قانون مدنی

افراد در ارث در دو حالت نسبی و سببی از یکدیگر ارث می‌برند.

ماده 862 قانون مدنی در خصوص ارث بیان می‌دارد که طبقات ارث به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • پدر و مادر، فرزندان و نوه‌ها
 • پدربزرگ و مادربزرگ‌ها، خواهر و برادر و فرزندان آن‌ها
 • عموها، عمه‌ها و خاله، دایی و فرزندان آن‌ها

قبل از تقسیم ترکه متوفی چه دیونی باید پرداخت شود؟

مطابق ماده 869 قانون مدنی قبل از آن که ترکه متوفی بین وراث تقسیم گردد باید دیون متوفی پرداخت شود:

 • هزینه کفن میت
 • دیون و واجبات مالی شخص متوفی
 • آن چه که در وصیت‌نامه میت ذکر شده است تا ثلث ترکه بدون اذن وراث و مازاد بر ثلث ترکه با اذن وراث

شرایط و موانع ارث در قانون مدنی

وکیل ارث بیان می‌دارد که در قانون مدنی از مواد 875 تا 885 در خصوص شرایطی که طبق آن افرادی از دریافت ارث محروم می‌شوند صحبت شده است که به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • اولین شرط از دریافت ارث زنده‌بودن وارث در حین فوت مورث است و اگر زنی باردار باشد فرزند او در حالتی ارث می‌برد که نطفه او زمان فوت منعقد شده باشد و زنده متولد گردد.
 • قتل از موانع به شمار می‌آید و اگر فردی مورث خود را به‌عمد بکشد از دریافت ارث محروم می‌شود.
 • فردی که کافر باشد از فرد مسلمان ارث نخواهد برد و اگر فرد متوفی کافر باشد باز هم وراث کافر ارث نمی‌برند و مسلم ارث می‌برد.
 • بعد از آن که زوجین یکدیگر را لعنت نمودند از هم ارثی نخواهند برد و فرزندی که به موجب انکار لعنت شده نیز از پدر و پدرش از او ارث نمی‌برد.
 • شخصی که تحت عنوان ولد زنا است از والدین خود ارث نمی‌برد؛ ولی اگر حرمت رابطه که فرزند ثمره آن می‌باشد نسبت به یکی از والدین ثابت و نسبت به دیگری در حالت اکراه و شبه زنا نباشد فرزند فقط از آن طرف ارث می‌برد.
مشاوره حقوقی

حاجب و انواع آن در قانون

 وکیل ارث بیان می‌دارد که مطابق ماده 886 قانون مدنی حجب به حالتی گفته می‌شود که به‌واسطه بودن وارث دیگر فرد از دریافت ارث به‌صورت جزئی و یا کلی محروم می‌شود.

حجب در قانون به دو قسمت تقسیم می‌شود:

حالت اول: محروم شدن از کل ارث است که در آن فرد به طور کلی از دریافت ارث محروم می‌گردد مانند: برادرزاده که به جهت بودن برادر یا خواهر متوفی از ارث محروم می‌شود.

حالت دوم: در این حالت فرد وارث پایین‌ترین حد ارث را می‌برد؛ ولی به طور کل از ارث محروم نمی‌شود؛ مانند این که شوهر به جهت وجود فرزند برای همسرش از دریافت نصف ترکه به ربع آن تنزل پیدا می‌کند.

مراحل تقسیم ارث به چه شکل می‌باشد؟

وکیل ارث بیان می‌دارد که درخواست و تقسیم ارث نیازمند طی‌کردن مراحلی است که مطابق قانون باید حتماً طی شود و وکیل ارث نیز می‌تواند کلیه امور مربوطه را به عهده بگیرد:

 • اولین اقدامی که ورثه متوفی برای تقسیم ارث باید انجام دهند دریافت گواهی انحصار وراثت می‌باشد، در این جا مرجع صالح در خصوص صدور گواهی انحصار وراثت شورای حل اختلاف است.
 • در خصوص دریافت گواهی انحصار وراثت هر یک از ورثه متوفی در وهله اول می‌توانند به‌صورت شخصی درخواست تقسیم سهم خود را نمایند.
 •  وکیل ارث برای دریافت گواهی انحصار وراثت مدارکی را لازم می داند که باید توسط فرد درخواست‌کننده به مرجع صالح داده شود که این مدارک شامل:

یک) گواهی فوت متوفی و مدارک شناسایی او

دو) تنظیم استشهادیه در دفتر اسناد رسمی

سه) عقدنامه در صورتی که متوفی متأهل باشد

چهار) مدارک شناسایی کامل ورثه متوفی

 • در دادخواست صدور گواهی انحصار وراثت این امر که اموال متوفی محدود و یا نامحدود است نیز باید ذکر شود، در این جا محدود به اموالی که کم‌تر از 50 میلیون باشد و نامحدود به اموال بیش از 50 میلیون گفته می‌شود.
 • شورای حل اختلاف بعد از آن که درخواست مذکور را دریافت نمود بنا بر آن چه که در قانون امور حسبی آمده است درخواست فرد متقاضی را در یک نوبت در یکی از روزنامه های محلی آگهی می‌کند و اگر در مدت یک ماه اعتراضی در این خصوص نشود شورا در این خصوص اقدام به صدور گواهی می‌نماید.
 • بعد از آن که این گواهی صادر شد درخواست کننده تقسیم می‌تواند مطابق این گواهی از ترکه متوفی ارث خود را درخواست نماید و تمامی این مراحل توسط وکیل ارث متخصص در کم‌ترین زمان و هزینه انجام‌پذیر خواهد بود.

هزینه وکیل ارث چقدر می‌باشد؟

تعیین میزان حق‌الوکاله وکیل در هر پرونده‌ای ابتدا با توجه به پیچیدگی و جزئیاتی که دارد تعیین می‌شود؛ یعنی وکیل ارث در جریان مشاوره بعد از بررسی مشکل مراجعه‌کننده و آگاهی از آن که موضوع ارث مطرح شده تا چه میزان دارای پیچیدگی می‌باشد و چقدر باید برای رسیدن به حق فرد تلاش نماید میزان حق‌الوکاله و سایر هزینه‌های مربوطه را مشخص می‌نماید؛ در این خصوص تعرفه قانونی خاصی وجود ندارد و طرفین در این خصوص می‌توانند هر نوع توافقی را که لازم باشد انجام دهند و مطابق آن مبلغی را مشخص نمایند، شما نیز می‌توانید با مراجعه به مؤسسه فرهنگ تفاهم ضمن دریافت مشاوره در خصوص راه‌های تقسیم ارث و دریافت ارث از میزان هزینه وکیل آگاهی پیدا کنید.

مزایای مشاوره با وکیل ارث مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم

 از مزایای مشاوره با وکیل ارث متخصص که وکیل پایه یک دادگستری می‌باشد این است که وکیل ارث از آن جهت که نسبت به‌تمامی قوانین حقوقی مربوط به بحث ارث اعم از قانون مدنی و امور حسبی اطلاعات کامل و جامع دارد می‌تواند فردی را که به هر شکل خواهان دریافت سهم قانونی خود می‌باشد را به بهترین شکل به‌صورت حضوری و غیرحضوری از  طریق تلفن راهنمایی بکند و راه‌هایی را که فرد می‌تواند با قدم گذاشتن در آن به درست‌ترین شکل به حق خود برسد به او بازگو نماید.

همچنین با قبول پرونده فرد به‌صورت مستمر امور مربوطه را از شورای حل اختلاف رسیدگی کرده و اقدام به چاپ آگهی در روزنامه در خصوص تسریع بخشیدن به روند صدور گواهی انحصار وراثت بنماید؛ به همین دلیل پیشنهاد ما برای شما این است که حتماً با وکیل ارث متخصص که در  تمامی زمینه‌های مربوط به ارث و تقسیم ترکه  و مصادیق آن آگاهی دارد صحبت نمایید.

تماس با وکیل پایه یک دادگستری

سؤالات متداول وکیل ارث

زن و شوهر از یکدیگر می‌توانند ارث ببرند؟

بله مطابق ماده 864 قانون مدنی هر یک از زن و شوهر که به هنگام فوت دیگری زنده باشند می‌توانند ارث ببرند.

 

چه افرادی مطابق قانون حاجب ندارند؟

پدر و مادر، فرزندان دختر و پسر و زوجین حاجب ندارند.

 

در طبقه‌بندی ارث افراد همگی از متوفی ارث می‌برند؟

خیر مطابق ماده 863 قانون مدنی وارثین هر طبقه زمانی ارث می‌برند که از طبقه قبل کسی نباشد.

 

اگر شخصی مفقود باشد ترکه او بین وراث تقسیم می‌شود؟

تا زمانی که فوت فرد مفقود شده ثابت نگردد و مدتی که باید عادتاً فردی زنده باشد منقضی نشود ترکه او تقسیم نمی‌شود.

 

زن از دیه شوهر خود مطابق قانون ارث خواهد برد؟

بله از آن جایی که دیه جز اموال مرد محسوب می‌گردد بعد از فوت او جز ترکه او محسوب شده و زن نیز از آن ارث می‌برد.

 

در خصوص درخواست تقسیم ارث بحث مرور زمان مطرح می‌شود؟

خیر در خصوص درخواست تقسیم هیچ مدت زمانی مشخص نشده است و هر یک از وراث هر زمان بخواهند می‌توانند درخواست ارث نمایند.

 

قتل مورث در هر حالتی رخ دهد باز هم از موانع ارث محسوب می‌شود؟

بله قتل چه به‌تنهایی چه با مشارکت و مباشرت و تسبیب باشد عامل منع ارث است.

 

زمانی که ورثه تصمیم بر انتقال ملک غیرمنقول مورث را به نام خود داشته باشند باید چه اقدامی انجام دهند؟

مطابق ماده 374 قانون امور حسبی باید گواهی انحصار وراثت که در آن سهام مشخص شده است را به اداره ثبت تحویل دهند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

2 پاسخ

 1. ببخشید آقای مهندس یحیی
  یک سوال در مورد تصویر آقایی که بعنوان وکیل ارث در سایت گذاشتین(لبتاب جلوشون هست)
  میخواستم بدونم ایشون تصویرشون رو از کدوم سایت برداشتین آیا ایشون رو می‌شناسین یا خیر ؟
  ممنون میشم پاسخ بدین چون مهمه برام
  پرویز اسکندری هستم شماره تماس۰۹۳۵۸۷۰۳۶۷۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »