موسسه حقوقی و آموزشی فرهنگ تفاهم

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

برای مشاوره حقوقی آنلاین با ۰۹۱۲۰۴۷۷۱۱۶ تماس حاصل نمایید

کلاهبرداری اینستاگرامی
کلاهبرداری اینستاگرامی

استفاده از این فضای مجازی به رغم ویژگی‌های مثبتی که داشته است زمینه‌ساز کلاهبرداری های بسیاری شده  به این صورت که بسیاری از افراد با اهداف سودجویانه در این برنامه عضو شده و اقدام به کلاهبرداری اینستاگرامی می‌نمایند.

شکایت از کلاهبرداران اینستاگرامی

در ابتدا قبل از آن که در خصوص بحث امکان شکایت از مجرمین اینستاگرامی صحبتی نماییم تعریفی از کلاهبرداری اینستاگرامی  ارائه می‌دهیم، در واقع به زبان ساده عمل کلاهبرداری به این شکل است که فردی اموال دیگری را به واسطه ابزار و فعالیت‌های متقلبانه به دست بیاورد.

 خیلی از افرادی که اقدام به ارتکاب جرم در برنامه اینستاگرام می‌کنند، گمان می‌نمایند به جهت این که از طریق صفحات قلابی یا همان فیک  اقدام به این امر می‌کنند، دیگر امکان این وجود ندارد که فرد مال باخته از او شکایت کیفری نماید، اما در واقعیت این یک تصور کاملاً اشتباه محسوب می‌شود چرا که در قانون ایران در خصوص جرایم رایانه‌ای و کلاهبرداری اینستاگرامی جرم انگاری شده است و مجازات برای این افراد در نظر گرفته شده است.

وکلا پایه یک دادگستری

مراحل شکایت از کلاهبرداری اینستاگرامی

وکیل پایه یک دادگستری مؤسسه حقوقی فرهنگ تفاهم در خصوص مسئله شکایت از کلاهبرداران اینستاگرامی بیان کرده است که برای آن که بتوانید شکایتی درست و اصولی مطابق قانون داشته باشید باید تمام مراحل مورد نظر در این خصوص را به طور کامل رعایت نمایید تا بدون آن که دعوای شما با قرار عدم استماع مواجه شود بتوانید به راحتی به حق خود برسید:

  • فردی که قصد شکایت از کلاهبرداری اینستاگرامی را دارد باید ابتدا شکواییه نزد وکیل کیفری مجرب و متخصص تنظیم نماید و مدارک و ادله خود را در شکواییه درج و ضمیمه نماید، این ادله می‌تواند شامل پیام‌های رد و بدل شده، عکس، اسکرین شات، فیش واریزی بانک و آدرس پیج اینستاگرامی باشد که باید به طور کامل درج گردد.
  • در مرحله بعدی این شکواییه به همراه مدارک باید به دفتر خدمات الکترونیک قضایی برده شده و ثبت گردد و بعد از ثبت شکایت پرونده به دادسرای جرایم رایانه‌ای ارجاع داده می‌شود و بعد از بررسی‌های لازم و انجام تحقیقات درست و مقدماتی پرونده به دادگاه صالح ارجاع داده می‌شود؛ به بیان دیگر دادسرا پرونده را به پلیس فتا حوزه شهر فرد ارجاع می‌دهد و بعد از انجام تحقیقات از سوی پلیس فتا این مرجع نتیجه بررسی‌های خود را به دادسرا اعلام می‌نماید، در این مرحله دادسرا پرونده مورد نظر را مورد بررسی قرار داده و در صورت احراز جرم صورت گرفته اقدامات لازم را انجام خواهد داد و پرونده را به دادگاه کیفری می‌فرستد.
  • موردی مهمی که باید بدانید این است که به صورت اینترنتی نیز می‌توانید در این خصوص شکایت نمایید به این شکل که به سایت پلیس فتا مراجعه و شکایت خود را درج و ثبت نمایید.

روش‌های جلوگیری از کلاهبرداری در اینستاگرام

امروزه به دلیل جرایم اینترنتی صورت گرفته راه‌های بسیاری در خصوص جلوگیری از کلاهبرداری اینستاگرامی و بروز جرم ارائه شده است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌نماییم:  

  • اولین راهی که به واسطه آن می‌توانید از امن بودن صفحه اینستاگرامی مطمئن شوید و از آن کسب و کار اینترنتی با خیال آسوده خریداری نمایید بحث نماد اعتماد الکترونیکی می‌باشد که نشان‌دهنده اعتبار این صفحه است.
  • دومین راه این است که افراد تنها از صفحات اینستاگرامی خرید نمایند که به درگاه های امن متصل هستند و آن را به خریداران معرفی می‌نمایند، این درگاه های امن توسط پلیس فتا تأیید شده‌اند به این شکل که شرکت شاپرک چند مورد از درگاه های معتبر و تأیید شده را معرفی کرده است که پرداخت ملت، تجارت الکترونیک پارسیان، تجارت الکترونیک سامان و پرداخت الکترونیک پاسارگاد از جمله این درگاه های امن هستند که شما می‌توانید از این درگاه های ایمن استفاده نمایید و برای جلوگیری از هرگونه اشکالات احتمالی فیش واریزی را با خود به همراه داشته باشید.
  • مورد دیگری که در بحث کسب و کارهای اینترنتی و جلوگیری از کلاهبرداری های مربوطه مطرح است این است که قبل از آن که اقدام به خرید از یک صفحه نمایید رضایت مشتریان آن پیج را تحت نظارت قرار دهید و در صورت وجود رضایت‌های بسیار و پیام‌های حقیقی و به دور از دروغ اقدام به خرید نمایید.

تماس با وکیل پایه یک دادگستری در مورد کلاهبرداری اینستاگرامی

مرجع رسیدگی به کلاهبرداری اینستاگرامی

جرایم مربوط به برنامه اینستاگرام و کلاهبرداری هایی که ضمن آن صورت می‌گیرد جز جرایم کیفری محسوب می‌شوند و مرجعی که ابتدا صالح به رسیدگی می‌باشد دادسرا جرایم اینترنتی یا همان دادسرای ناحیه ۳۱ تهران می‌باشد که پلیس فتا بعد از بررسی‌های مورد نیاز در این خصوص و وجود جهات اثبات جرم و به جهت انجام تحقیقات تکمیلی پرونده را به دادسرا و سپس دادگاه صالح ارجاع می‌دهد.

دادگاه صالح در این جا مطابق آن چه در قانون آمده است در صلاحیت دادگاه محل وقوع جرم است و این موضوع در قانون جرایم رایانه‌ای عنوان شده است به این نحو که در جایی که کلاهبرداری اینستاگرامی رخ داده باشد دادگاهی که در آن بانک حساب زیان‌دیده وجود دارد و از آن محل پول به شکل متقلبانه برداشته شده است صالح به رسیدگی به این جرم می‌باشد.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم بادراختیارداشتن وکلای مجرب در تمامی زمینه‌های حقوقی و پرونده‌های کلاهبرداری اینستاگرامی از طریق قبول وکالت و مشاوره تخصصی همواره آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد.

وکلا پایه یک دادگستری

سوالات متداول

پلیس فتا چه وظیفه‌ای دارد؟

پلیس فتا موضوعی را که دادسرا به او ارجاع داده مورد بررسی قرار می‌دهد، به این شکل که شماره حساب فرد کلاهبردار را شناسایی و اطلاعات او را به موجب این امر به دست می‌آورد.

 

عدم ارسال جنس، جرم قانونی محسوب می‌شود؟

خیر صرف عدم ارسال کالا به تنهایی جرم نیست و تخلف از مفاد قرارداد بیع می‌تواند جرم محسوب گردد.

 

شکایت از جرایم اینترنتی در اینستاگرام به چند شکل انجام می‌شود؟

شکایت از جرایم اینستاگرامی به دو شکل کیفری و حقوقی قابل مطرح می‌باشد.

 

در چه حالتی می‌توان شکایت حقوقی نسبت به جرایم اینستاگرامی مطرح کرد؟

زمانی که مالک کسب و کار اینستاگرامی در ارسال کالا تأخیر زیادی داشت و یا وجه مود نظر را استرداد ننمود شما می‌توانید با ارائه دادخواست الزام به ایفای تعهد از او شکایت نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وکیل وصول دیه

وکیل وصول دیه

متن سربرگ خود را وارد کنید تعریف دیه دیه یا خون‌بها از قوانین اسلام بشمار می‌رود و مطابق تعاریف فقهی، مال یا پولی می‌باشد که به واسطه کشتن انسان یا

ادامه‌ی مطلب »